Strona Główna

 Użytkownicy  Użytkownicy  Grupy  Rejestracja  Zaloguj Skrzynka
Poprzedni temat «» Następny temat
Anatomia ptaków
Autor Wiadomość
Stachu

Dołączył: 02 Gru 2013
Posty: 35
Wysłany: 2014-04-08, 16:10   Anatomia ptaków

Zakładam, że wszyscy orientują się w budowie anatomicznej ptaków. A może jednak nie? Może czegoś nie wiecie lub nie rozumiecie? Moja propozycja jest taka, aby każdy z Was opisał wybrany przez siebie narząd lub układ. Komuś z pewnością to pomoże, a osobom opisującym na pewno nie zaszkodzi ;-) Możecie też zadawać pytania, jeśli jakiś aspekt anatomii ptaków jest dla Was niejasny. Dodatkowo może się okazać, że konieczna jest wymiana zdań na niektóre tematy, co może wyjść z korzyścią dla każdej ze stron. Do ataku! :mrgreen:
 
     
REKLAMA

Dołączył: 02 Gru 2013
Posty: 35
Wysłany: 2014-04-17, 15:19   

 
     
Stachu

Dołączył: 02 Gru 2013
Posty: 35
Wysłany: 2014-04-17, 15:19   

Skoro o anatomii ptaków mowa, to może zacznę od d*** strony i napiszę kilka słów o morfologii :-)

Generalnie niby wszystko to samo, co u innych grup zwierząt, czyli głowa, szyja, tułów (zwany niekiedy korpusem), kończyny przednie i tylne, wreszcie ogon. Ptaki nie byłyby jednak ptakami, gdyby wszystko było takie samo, jak gdzie indziej ;-)

GŁOWA ptaków pozbawiona jest małżowin usznych, chociaż są otwory uszne. Poza tym standardowo występują oczy i nozdrza, które są osadzone na dziobie, który z kolei jest przekształconymi szczękami.
SZYJA jest generalnie bardzo ruchliwa, niekiedy dość długa. Z morfologicznego punktu widzenia to chyba tyle.
TUŁÓW dość krępy, zbity, ale z zewnątrz-tułów jak tułów ;-)
KOŃCZYNY PRZEDNIE są przekształcone w skrzydła, przez co są generalnie dość długie.
KOŃCZYNY TYLNE służą do poruszania się po podłożu i do tego są przystosowane.
OGON jest silnie skrócony (występuje kuper, czyli stosunkowo niewielki element w porównaniu do całego ciała).

Ciało ptaków pokryte jest suchą cienką skórą, która pozbawiona jest gruczołów, tak więc ptaki nie mogą się pocić itd. Jedynym wyjątkiem jest gruczoł kuprowy. Ze skóry wyrastają specjalne twory naskórka, czyli pióra (omówione są/będą w osobnym temacie, gdyż na to zasługują). Na nogach ptaków występują łuski.

No i to chyba tyle.
Jakieś pytania, uwagi? Być może coś pominąłem, albo niedostatecznie dobrze opisałem. Wszelkie uwagi wskazane.
 
     
Banny 

Wiek: 26
Dołączył: 07 Paź 2012
Posty: 95
Skąd: Strzyżów
Wysłany: 2014-04-17, 15:59   

Jak to jest że np bociany chodzą, a wróblaki skaczą, to wynika z ich różnej budowy, czy to przstosowanie do określonego trybu życia?
_________________
Kacper Z.
 
     
Stachu

Dołączył: 02 Gru 2013
Posty: 35
Wysłany: 2014-04-24, 10:57   

Banny napisał/a:
Jak to jest że np bociany chodzą, a wróblaki skaczą, to wynika z ich różnej budowy, czy to przstosowanie do określonego trybu życia?

Hmm... Różnice w budowie wynikają z przystosowania do określonego trybu życia, więc pytanie takie trochę "masło maślane" ;-) ale wiem, o co chodzi. oki
Zacznę może od tego, że...bociany też potrafią skakać. Problem w tym, że różnice w wielkości wróblaków i bocianów, a także różnice w proporcjach ciała sprawiają, iż podskoki bocianów są bardziej ślamazarne/niezdarne/powolne, przez co wydaje się, że bociany nie podskakują. Niemniej jednak nie jest to u nich podstawowy sposób przemieszczania się po podłożu, właśnie ze względu na różnice budowy ciała. Bociany generalnie chodzą krocząc powoli. Szukają w ten sposób pożywienia (płazy, drobne gady i ssaki, bezkręgowce), a szybkie przemieszczanie się i poruszanie sprawiałoby, że jedzonko jest straszone i ucieka :mrgreen: Poza tym ciężko jest podskakiwać na tak długich szczudłach, jakie posiada bocian. Przecież skok bociana jest niemal tak długi jak jego tułów. Gdyby u wróblaków proporcja była podobna, z pewnością podskakiwanie szło by im gorzej, gdyż długimi nogami trudniej się manewruje. Kolejnym utrudnieniem w podskakiwaniu u bocianów są skrzydła, które przystosowane są raczej do dłuższych lotów i szybowania, a więc dość płaskie, szerokie i deskowate. Wróblaki mają skrzydła bardziej zaokrąglone (chodzi mi o powierzchnię, a nie o zakończenie) i stosunkowo krótsze, co ułatwia manewrowanie nimi w trakcie wykonywania podskoku. Wreszcie szyja u bocianów jest długa (przenosząc nieco punkt ciężkości), a u wróblaków dość krótka. Utrzymanie równowagi wymaga zatem u bocianów więcej wysiłku. Jeżeli ktoś widział biegnącego bociana, to może śmiało powiedzieć, że jest to komiczne widowisko. Długie szczudła śmigające w trawie, skrzydła lekko rozłożone i poruszające się nieco (aby pogonić tułów zostający w tyle) i głowa z szyją bujające się wprzód i w tył w rytm kroków. Najśmieszniej wygląda moment, gdy bocian zaczepi nogą o jakiś badyl itp. i pada na "twarz", ale to już tak na marginesie :-P
 
     
Stachu

Dołączył: 02 Gru 2013
Posty: 35
Wysłany: 2014-05-29, 12:13   

Kto wie, co to jest SKOK? Mam na myśli oczywiście określenie z zakresu budowy anatomicznej ptaków. Myślę, że jest to jedno z najczęściej używanych pojęć.
 
     
SylweK 
pierzasty wariat


Wiek: 31
Dołączył: 10 Lut 2012
Posty: 566
Skąd: Podlasie
Wysłany: 2014-05-29, 13:42   

SKOK = kość skokowa :mrgreen: a poza tym słabo umięśniona cześć kończyny dolnej ptaka.
Według mnie jest to część nogi ptaka między piętą a śródstopiem
Skok u większości ptaków pokryty jest łuskami, czasami są to pióra bądź skóra
_________________
only birds
 
     
Stachu

Dołączył: 02 Gru 2013
Posty: 35
Wysłany: 2014-06-02, 12:22   

SylweK napisał/a:
SKOK = kość skokowa :mrgreen:

Niby dobrze, aczkolwiek powaliłeś mnie tym wyjaśnieniem :mrgreen:

Rzecz w tym, że wiele osób nie zdaje sobie sprawy, gdzie u ptaków jest pięta. Trzeba by więc jakoś to usystematyzować. Na początek zdjęcie pokazujące, gdzie się owa kość skokowa znajduje


I tak: pięta znajduje się w górnej części zaznaczonej kości, natomiast śródstopie w części dolnej.
Najważniejszą sprawą jest to, że kość skokowa powstała ze zrośnięcia się części kości śródstopia (ponieważ jest kilka kości śródstopia), przez co powstał jakby dodatkowy "kawałek" nogi. Niektórzy myślą, że stopą ptaka jest tylko ta całkiem dolna część, której zasadniczym elementem są palce. Nic bardziej mylnego. Stopą ptaka są palce wraz z kością skokową. Palce to tylko kości paliczkowe. Reszta stopy jet powyżej ;-) Ponad to SKOK to część nogi ptaka. KOŚĆ SKOKOWA to element szkieletu tej części nogi. Poza tym Sylwek napisał dobrze. Skok może być pokryty łuskami (najczęściej), rzadziej piórami lub skórą. Jest on także słabo umięśniony.
Skok może mieć różną długość w zależności od przynależności ptaka do określonej grupy. Przez to skok wpływa w znacznym stopniu na długość całej nogi.
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

Darmowe forum phpBB by Przemo |
Strona wygenerowana w 0,09 sekundy. Zapytań do SQL: 13