Strona Główna

 Użytkownicy  Użytkownicy  Grupy  Rejestracja  Zaloguj Skrzynka
Poprzedni temat «» Następny temat
JER/ZIĘBA (Fringilla)
Autor Wiadomość
szczyglak05 
Administrator

Pomógł: 1 raz
Dołączył: 14 Lip 2011
Posty: 762
Wysłany: 2012-11-08, 18:00   JER/ZIĘBA (Fringilla)

Ostatnio na forum rozmawialiśmy o jerach, o oskubach i innych znajdkach. Więc postanowiłem wykorzystać znane mi dotąd informacje na ich temat.


Ptaki z reguły podobne, ale po dokładniejszym przyjrzeniu widać różnice . Z ich piórami jest tak samo, największą trudność sprawiają lotki więc od nich proponuję zacząć.

Ad 1
P-lotki
Kiedy mamy komplecik (9 w pełni wykształconych P-lotek ) Warto posłużyć się emarginacją:
U jera występuje na trzech p-lotkach p-6,7,8 ,u zięby na czterech p-lotkach p-5,6,7,8 . Następna sprawa to ząb u nasady zew chorągiewki p-lotek, zięba ma go aż na dół do końca chorągiewki, a u jera jest to mała plamka .

Ad 2
S-lotki
Na zew s-lotkach jest podobnie jak z p-lotkami, trzeciorzędówki u jera są ozębione, lub tylko duża i środkowa wykazuje obecność zęba. Zięba na tych piórach nie ma zęba (czasami występuje na największej trzeciorzędówce- to wyjątki) Tak ogólnie zięba ma więcej bieli na wew chorągiewkach .

Ad 3
Zew sterówki
Tu tkwi największa cecha do poróżnienia tych kłopotliwych gatunków. Jer ma jednolicie czarne T-5 (czasami z lekkim rozjaśnieniem.foto.) A T-6 ma małą ilość bieli pomieszaną z brązowoszarymi odcieniami, pióra jaśniejsze (brązowopłowe)

Zięba ma biały V-kształtny ,,sopel" na T-5 (wyjątkowo nawet na T-4) T-6 ma o wiele więcej bieli nisz jer, czarna plama na wierzchołku zew chorągiewki (zachodząca na wew część wew chorągiewki :mrgreen: ) nie styka się z czarną nasadą sterówki, u jera zwykle jest z nią zlana lub przedzielona wąskim paskiem wymienionym wyżej.

Ad 4 T-1
U zięby zwykle lekko większe, ale ta cecha jest tylko dodatkowa ( nie tak ostro większe jak na fot ) Samiczka jera ma oliwkowe zabarwienie sterówek, samiec czarne z białym lub żółtawym pionowym paskiem na górnej części zew chorągiewki. Zięba zwykle oliwkowe sterówki, nie spotkałem się z czernią .

Ad 5
Pokrywy u obu ptaków podobne jer ma większy udział pomarańczy (górna część pokryw IIrz) Zięba zwykle białe lub lekko żółtawe (nie sugerować się białą plamką nasadową pokryw zięby)

To koniec mam nadzieję, że będę pomocny w tej sprawie i nikt nie będzie miał wątpliwości co do piór tych ptaków.
Fotki
P-lotki emarginacja

P-lotki ,,ząb"

Trzeciorzędówki ,,ząb"

Zięba Sterówki T-4,5,6 / Podkreślone czerwoną linią to wyjątek, T-3,4 z ,,soplem" 5

Jer T-5,6



_________________
http://www.seciki.pl/sety...a-dj-amigo.html :)
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

Darmowe forum phpBB by Przemo |
Strona wygenerowana w 0,16 sekundy. Zapytań do SQL: 12