Strona Główna

 Użytkownicy  Użytkownicy  Grupy  Rejestracja  Zaloguj Skrzynka
Poprzedni temat «» Następny temat
Sokolnictwo
Autor Wiadomość
Yvone

Dołączył: 16 Sie 2015
Posty: 1
Skąd: stolica
Wysłany: 2015-08-16, 21:17   

Witaj , dużo napisałeś i mądrze. A może napiszesz jak ocenia się wiek ptaka, jeśli go nie znasz od pisklęcia. Ponoć sokolnicy oceniają po piórach.
Wiesz coś o tym? Ja mogę Ci opowiedzieć o w-wskich sokołach.
 
     
REKLAMA

Dołączył: 02 Gru 2013
Posty: 35
Wysłany: 2015-08-19, 11:33   

 
     
Stachu

Dołączył: 02 Gru 2013
Posty: 35
Wysłany: 2015-08-19, 11:33   

Pytanie dość ciekawe i jak najbardziej na miejscu. Zgadza się, że sokolnicy oceniają wiek po piórach, aczkolwiek nie tylko. Już wyjaśniam o co chodzi, przy czym generalnie będę się skupiał na ptakach używanych do celów sokolniczych.


Najłatwiej odróżnić ptaka młodego (max. rocznego) od dorosłego (ponad rocznego) w przypadku takich gatunków jak jastrząb, krogulec, sokół wędrowny, a w dalszej kolejności (potrzebna już jakaś wprawa) pozostałe sokoły. Ogólnie rzecz biorąc ptaki młode są ubarwione bardziej (lub całkiem) w odcieniach brązu, w odróżnieniu od ptaków ponad-rocznych, które noszą ubarwienie dorosłe (tzw. upierzenie ostateczne). Młody jastrząb wygląda tak
http://img4.garnek.pl/a.g...dy-jastrzab.jpg
zaś jastrząb dorosły tak
http://www.gniazdosokolni...lis_dorosly.jpg

Jeśli chodzi o ubarwienie sokoła wędrownego, to schemat jest niemal identyczny
młody
http://stachu_sokolniczy....l/wedrowny1.jpg
dorosły
http://stachu_sokolniczy....l/wedrowny2.jpg

Krogulec wykazuje pewien dymorfizm płciowy w upierzeniu dorosłym. Młode ptaki wyglądają tak
http://2.bp.blogspot.com/...%2Bnisus_wm.jpg
Dorosły samiec nosi na piersi rude przebarwienie i wygląda tak
http://s287.photobucket.c...5845ww.jpg.html
Dorosła samica krogulca posiada ubarwienie identyczne jak dorosły jastrząb, co niekiedy może sprawiać problemy podczas rozpoznawania ptaka w locie. Ciężko czasami stwierdzić, czy obserwowany ptak to duża samica krogulca, czy może mały samiec jastrzębia.



Odróżnianie "pozostałych" młodocianych sokołów od ptaków dorosłych wymaga już pewnej wprawy. W przypadku raroga górskiego nie ma większego problemu, gdyż różnice są wystarczająco wyraźne. Ptak młody jest ubarwiony na brązowo
https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/5/5b/Falco_biarmicus_001.jpg/240px-Falco_biarmicus_001.jpg
zaś ponad roczny ma nieco bardziej stalowoszary wierzch ciała, tło na piersi i brzuchu ciemnokremowe, a głowę z rudym nalotem, który jednak może być mniej lub bardziej widoczny, w zależności od pochodzenia danego ptaka.
http://s9.flog.pl/media/f...o-biarmicus.jpg
Najwięcej problemów dla niewprawnego oka sprawiają białozór i raróg. Ogólny schemat wyglądu upierzenia tych gatunków jest taki sam, jak w przypadku raroga górskiego. Problem stanowi dość mała różnica w kolorze piór ptaków młodocianych i dorosłych. Wprawione oko dostrzeże nieco bardziej brązowy odcień umaszczenia ptaków młodych. Wspólną cechą diagnostyczną wszystkich sokołów jest rysunek na piersi i brzuchu. Ptaki młode na jaśniejszym tle noszą podłużne paski przypominające litery "M" i "W" połączone nóżkami i rozciągnięte. Natomiast ptaki dorosłe mają pionowe plamki podobne do grubych kropel. Oczywiście białozory odmian jasnych będą miały bardzo słaby wzór na piersi, lub też nie będą go posiadały wcale. W takim przypadku można się kierować jedynie kolorem piór na grzbiecie.



Nie jest także wielkim problemem odróżnić ptaka ponad rocznego (ale młodszego niż 2 lata) od ptaka ponad dwuletniego. Pomocne są tutaj...różne drobne okrywy na wierzchniej części ciała ptaków. Otóż rzadko kiedy ptak wypierzy się w pełni. Bardzo często zostawi kilka drobnych piórek z upierzenia młodocianego, które swoim brązowym kolorem odróżniają się wyraźnie od umaszczenia dorosłego. Cecha ta przydaje się jednak tylko do oznaczania wieku ptaków z wyraźnymi różnicami ubarwienia.
Na zdjęciu widać wyraźnie brązowe pióra na skrzydle.
http://stachu_sokolniczy....s/IMG%20102.jpg



Największe problemy stanowi oznaczanie wieku ptaków starszych, niż dwuletnie. Określa się go "na oko", a błąd może wynosić 2-4 lata, a nawet więcej. Wszystko zależy od indywidualnej zmienności danego ptaka. Do określania wieku takich ptaków używa się też innych cech diagnostycznych, niż tylko ubarwienie piór. U jastrzębi i krogulców z wiekiem ciemnieje tęczówka oka. U ptaków młodocianych jest żółtawa, z wiekiem staje się coraz bardziej ognistoczerwona. Również łapy i woskówka nabierają nieco bardziej intensywnego zabarwienia, z początkowego szarawego lub bladożółtego. Dodatkowo prążki na piersi z roku na rok stają się coraz węższe.
Na zdjęciu ptak 4-6-letni (wg mnie)-widoczne dość czerwone oczy, ale stosunkowo szerokie prążki na piersi.
http://stachu_sokolniczy....l/jastrzab2.jpg
Również w przypadku innych ptaków przy ocenianiu wieku kierujemy się tymi pozostałymi cechami, w zależności od stopnia ich występowania u danego gatunku ptaka.


Trochę inaczej sytuacja wygląda w przypadku orła przedniego. Jest to ptak duży i jego ubarwienie z młodocianego zmienia się w dorosłe w ciągu kilku sezonów. Najbardziej charakterystyczne jest ubarwienie ogona, który u ptaków młodych jest biały z szeroką ciemną pręgą na końcu. Ubarwienie to z roku na rok zmienia się, by u ptaków dorosłych (dojrzałych płciowo) przyjąć ciemnoszarą barwę z ciemniejszą pręgą na końcu. Inną cechą ptaków młodych są białe plamy na skrzydłach widoczne w locie u nasady lotek pierwszorzędowych. Ogólnie rzecz biorąc młode ptaki z roku na rok tracą jasne umaszczenie i stają się z wiekiem coraz ciemniejsze.
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

Darmowe forum phpBB by Przemo |
Strona wygenerowana w 0,14 sekundy. Zapytań do SQL: 12