Strona Główna

 Użytkownicy  Użytkownicy  Grupy  Rejestracja  Zaloguj Skrzynka
Poprzedni temat «» Następny temat
Wiedza o piórach
Autor Wiadomość
Stachu

Dołączył: 02 Gru 2013
Posty: 35
Wysłany: 2013-12-12, 11:37   Wiedza o piórach

Dlaczego pióra są tak niezwykłym elementem w świecie przyrody? A może wcale nie są niczym nadzwyczajnym? Czy piórowate struktury występują tylko u ptaków?
 
     
REKLAMA 

Dołączył: 14 Lip 2011
Posty: 758
Wysłany: 2013-12-13, 19:47   

 
     
szczyglak05 
Administrator

Pomógł: 1 raz
Dołączył: 14 Lip 2011
Posty: 758
Wysłany: 2013-12-13, 19:47   

Z tego co mi wiadomo to piórowate struktury występują tylko u ptaków. Wiem że u niektórych gatunków owadów mamy coś na wzór piór, ale to tylko pozór pierza, oba te wytwory nie mają ze sobą nic wspólnego. Pióra to wytwór naskórka, który zapoczątkował sie od gadzich łusek, występowały już za czasów prehistorycznych, miał je archeopteryks czy gatunki takie jak welociraptory itp. Wśród naukowców zachodzą spory czy te dinozaury miały pióra czy też nie. Ten niezwykły wytwór natury został przez nią precyzyjnie wykonany, do spełniania różnych funkcji, nie tylko lotu, ale też jako izolacja przed chłodem lub wodą. Lotki i sterówki u ptaków kształtowały się przez tysiące lat i powstały ich różne formy, spełniające określone zadania, ich kształt oraz wielkość zmieniała się przez wieki, aby dawać ptakom jak największe możliwości i zmieniała sie wraz z zmieniającymi się warunkami środowiska do których ptaki i ich pióra musiały się przystosować by przetrwać.
_________________
http://www.seciki.pl/sety...a-dj-amigo.html :)
 
     
Stachu

Dołączył: 02 Gru 2013
Posty: 35
Wysłany: 2013-12-13, 20:37   

szczyglak05 napisał/a:
u niektórych gatunków owadów mamy coś na wzór piór, ale to tylko pozór pierza, oba te wytwory nie mają ze sobą nic wspólnego

Zgadza się, aczkolwiek są to elementy "pióropodobne" ;-) Wśród motyli wyróżnia się rodzinę piórolotkowatych, która obejmuje ok. 600 gat, z czego 50 na terenie Polski (wg Wikipedii). W Polsce miałem okazję obserwować 2 gatunki-piórolotek śnieżynka i piórolotek zwyczajny.


szczyglak05 napisał/a:
Pióra to wytwór naskórka, który zapoczątkował sie od gadzich łusek, występowały już za czasów prehistorycznych, miał je archeopteryks czy gatunki takie jak welociraptory itp. Wśród naukowców zachodzą spory czy te dinozaury miały pióra czy też nie.

Oczywiście pochodzenie piór to na chwilę obecną jedynie teoria, ponieważ nie znaleziono stuprocentowych dowodów na potwierdzenie tej czy innej hipotezy. Niemniej jednak pochodzenie piór od łusek gadów jest najmocniej ugruntowaną teorią, właśnie ze względu na odkrycie podobnych elementów u archeopteryxa.szczyglak05 napisał/a:
Ten niezwykły wytwór natury został przez nią precyzyjnie wykonany, do spełniania różnych funkcji, nie tylko lotu, ale też jako izolacja przed chłodem lub wodą. Lotki i sterówki u ptaków kształtowały się przez tysiące lat i powstały ich różne formy, spełniające określone zadania, ich kształt oraz wielkość zmieniała się przez wieki, aby dawać ptakom jak największe możliwości i zmieniała sie wraz z zmieniającymi się warunkami środowiska do których ptaki i ich pióra musiały się przystosować by przetrwać.

Takie trochę poetyckie ujęcie tematu, ale jak najbardziej słuszne :-)
 
     
Stachu

Dołączył: 02 Gru 2013
Posty: 35
Wysłany: 2013-12-13, 21:16   

No to kolejne pytanie - jakie rodzaje piór wyróżniamy i jaka spełniają funkcję?
 
     
szczyglak05 
Administrator

Pomógł: 1 raz
Dołączył: 14 Lip 2011
Posty: 758
Wysłany: 2014-04-19, 21:31   

Na początek zdjęcie ilustrujące położenie na ciele ptaka pióra/grupy piór z symboliką ułatwiającą wyróżnianie poszczególnej lotki lub sterówki. Symbolika znacznie uproszcza porozumiewanie się np. badaczom piór, obrączkarzom oraz zwykłym kolekcjonerom.

fot. Mateusz Matysiak: http://www.mateuszmatysiak.pl/main.html
_________________
http://www.seciki.pl/sety...a-dj-amigo.html :)
 
     
szczyglak05 
Administrator

Pomógł: 1 raz
Dołączył: 14 Lip 2011
Posty: 758
Wysłany: 2014-04-19, 21:42   

Mała morfologia piór, żeby łatwiej opisywało się poszczególne części lotki/sterówki.
_________________
http://www.seciki.pl/sety...a-dj-amigo.html :)
 
     
szczyglak05 
Administrator

Pomógł: 1 raz
Dołączył: 14 Lip 2011
Posty: 758
Wysłany: 2014-04-19, 23:36   

Zaczniemy od lotek, pióra te są umiejscowione na tylnej krawędzi skrzydła i jak sama nazwa mówi służą ptakom do lotu. Tworzą siłę nośną i nadają napęd, są do tego specjalnie przystosowane, ich budowa i odpowiednia struktura, a nawet liczba zmieniają się u poszczególnych gatunków ptaków, po to by dać im maksymalne możliwości przystosowawcze do danego trybu życia. Wyróżniamy dwa niekiedy trzy rodzaje lotek:
Lotki pierwszorzędowe- oznaczone literą ,,P" ang. primaries (P-lotki)
Lotki drugorzędowe- oznaczone literą ,,S" ang. secondaries (S-lotki)
Lotki trzeciorzędowe- w większości przypadków wliczane do lotek drugorzędowych.

P-LOTKI- Umiejscowione są w części dłoniowej skrzydła, ich liczba rzadko się zmienia, z reguły jest ich dziesięć, dziewięć (z najbardziej zewnętrzną szczątkową) czasem jedenaście (u bocianów czy perkozów) a nawet dwanaście. Numerowanie lotek zaczyna się od najbardziej wewnętrznej (p1) i kolejno w stronę zewnętrznych lotek (p2,p3...p8,p9/10/11). P-lotki dzielimy na zewnętrzne i wewnętrzne, głównie podział następuje od wewnątrz do pierwszej lotki emarginacyjnej lub (kiedy nie ma emarginacji) do lotki, która jest na środku. Ten podział lotek na wewnętrzne i zewnętrzne nie został chyba nigdzie dokładnie opisany przez ekspertów (co za tym idzie, każdy z nas inaczej sobie je dzieli)
_________________
http://www.seciki.pl/sety...a-dj-amigo.html :)
 
     
Stachu

Dołączył: 02 Gru 2013
Posty: 35
Wysłany: 2014-12-02, 12:02   

Witam po długiej przerwie.

W postach powyżej omówione zostały pióra, które bez wątpienia mają znaczenie dla piórozbieraczy, gdyż najłatwiej je oznaczyć - stanowią o cechach charakterystycznych danego gatunku. Nie oznacza to jednak, że na ciele ptaków nie ma żadnych innych piór ;-) W tym poście opiszę pokrótce podział wszystkich piór ptasich, a także ich dokładną budowę "anatomiczną". Jak zwykle - wszelka dyskusja jak najbardziej wskazana.

Na początek budowa piór. Jak już w poście powyżej jest opisane, pióro składa się z dutki, stosiny i chorągiewki. Jednak jak to siędzieje, że chorągiewka potrafi się podzielić pod wpływem działania różnych czynników, a potem połączyć w jedną całość? Musimy zajrzeć "w głąb" jej budowy, czyli wspomóc się obrazem mikroskopowym.
Na pierwszym rysunku po prawej stronie pokazana jest część chorągiewki w stosunkowo niewielkim powiększeniu. Najgrubsza pionowa część to oczywiście stosina, od niej skośnie do góry odchodzą tzw. promienie, natomiast od promieni jeszcze mniejsze odgałęzienia. Promienie widać oczywiście gołym okiem, natomiast owe mniejsze odgałęzienia postrzegamy jako drobną "chropowatość/nierówność" na krawędzi każdego promienia.

Na rysunku następnym uwidocznione są szczegóły budowy pióra. Tym razem najgrubszą pionową częścią jest promień, od którego odchodzą tzw. promyki. Od promyków z kolei odchodzą tzw. haczyki, które umożliwiają połączenie się promieni w jedną płaszczyznę.

Największą zaletą takiej budowy pióra jest możliwość połączenia się ze sobą dowolnych promieni. Może się zdarzyć, że któryś z nich zużyje się szybciej i odpadnie, lub zostanie np. wyrwany w trakcie walki. W takiej sytuacji leżące najbliżej siebie promienie łączą się ze sobą, nie zmniejszając tym samym właściwości pióra.

Następne zagadnienie to usystematyzowanie wszystkich piór znajdujących się na ciele ptaka.
Pióra dzielimy na:
1. Konturowe - Nadają ptakowi opływowy kształt, a także charakterystyczną sylwetkę. W ramach piór konturowych wyróżniamy:
a) lotki - I-, II- III-rzędowe. Stanowią o sile nośnej skrzydeł (jak sama nazwa wskazuje), umiejscowione są na ich tylnej krawędzi. Nadają skrzydłom określony kształt. Z reguły są długie i sztywne.
b) sterówki - pióra ogona, również długie, ale bardziej giętkie. Służą do utrzymania równowagi, a przede wszystkim jako ster w locie.
c) pokrywy - pióra okrywające nasady lotek, sterówek, a także wszystkie pozostałe pióra, które stanowią okrywę zewnętrzną nad przylegającymi do ciała piórami puchowymi. Chronią one przed wpływami zewnętrznymi.
2. Pióra puchowe - pióra te stanowią warstwę izolacyjną przed nadmiernym wychłodzeniem organizmu. Nie posiadają stosiny, lub jest ona bardzo silnie zredukowana. Zamiast tego posiadają dość długie promienie, które tworzą ową warstwę izolacyjną.
3. Pióra czuciowe (włosowe) - pióra te, w odróżnieniu od puchowych, posiadają dość długą stosinę, za to pozbawione są niemal całkowicie promieni. Obecne są na całym ciele ptaka, dość mocno powiązane z okrywami. Obecność zakończeń nerwowych w piórach czuciowych umożliwia ptakowi orientację w położeniu piór okrywowych (czy są prawidłowo ułożone), a tym samym ułatwia utrzymanie płaszcza w dobrym stanie. Oprócz tego pióra włosowe znajdują się dookoła dzioba, otworów nosowych i oczu, tworząc sferę sensoryczną w najbardziej wrażliwych częściach ciała.
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

Darmowe forum phpBB by Przemo |
Strona wygenerowana w 0,02 sekundy. Zapytań do SQL: 11