Strona Główna
 Użytkownicy  Użytkownicy  Grupy  Rejestracja  Zaloguj Skrzynka
Znalezionych wyników: 57
FORUMPIÓRA.pl Strona Główna
Autor Wiadomość
  Temat: Pióra do identyfikacji
accipiter

Odpowiedzi: 1022
Wyświetleń: 282259

PostForum: Pióra do identyfikacji   Wysłany: 2017-08-27, 08:48   Temat: Pióra do identyfikacji
Palumbus, po czym eliminujesz zielonosiwego? Z tego co mi wiadomo nie da się odróżniać picusów po pojedynczych piórach.
  Temat: Przywitaj się!
accipiter

Odpowiedzi: 60
Wyświetleń: 37957

PostForum: Temat dla nas   Wysłany: 2017-08-22, 20:20   Temat: Przywitaj się!
Witamy serdecznie i powodzenia w terenie :)
  Temat: Błotniak zbożowy (Circus cyaneus)
accipiter

Odpowiedzi: 1
Wyświetleń: 3397

PostForum: Atlas piór   Wysłany: 2017-08-22, 15:46   Temat: Błotniak zbożowy (Circus cyaneus)
Pióra samca dorosłego błotniaka zbożowego znalezione przez mojego kolegę wiosną 2017 w okolicy wsi Kniażyce na Podkarpaciu.

P lotki i wymiary w milimetrch: p10-167, p9-248, p8-284, p7-290, p6-280, p5-240, p4-223, p2-192,p1-185



S lotki: największa 177mm, najmniejsza 137mm



Sterówki od lewej: 225mm, 225mm, 235mm, 228mm



Alula i pokrywy pierwszego rzędu:

  Temat: Przywitaj się!
accipiter

Odpowiedzi: 60
Wyświetleń: 37957

PostForum: Temat dla nas   Wysłany: 2017-08-14, 20:01   Temat: Przywitaj się!
Witamy serdecznie. Mało się ostatnio na forum dzieje ale i tak być tu to zaszczyt :-P Może powiesz coś o sobie jeszcze? Jak masz na imię, skąd jesteś? Możesz też wstawić w temacie "nasze zbiory" kilka fotek z ciekawszymi okazami w kolekcji. Chętnie pooglądamy co tam masz ;-)
  Temat: Nasze Zbiory
accipiter

Odpowiedzi: 287
Wyświetleń: 161707

PostForum: Nasze Zbiory   Wysłany: 2017-08-01, 20:25   Temat: Nasze Zbiory
Czarnowron z tego względu, że przez tygodniowy pobyt w Niemczech nie widziałem ani jednej wrony siwej :) sam czarnowron. A co do kruka to w tym roku już chyba nawet się nie schylam po niego. Chyba że chcesz worek pierza haha. No i dziękuję że doceniasz starania ;)
P.S. Sory za te żółtawe zdjęcia. Nie wiem o co chodzi bo na komputerze były normalne.
  Temat: Nasze Zbiory
accipiter

Odpowiedzi: 287
Wyświetleń: 161707

PostForum: Nasze Zbiory   Wysłany: 2017-07-30, 18:31   Temat: Nasze Zbiory
Witam Szanowne Towarzystwo. Wakacje to okres w roku kiedy piórowo jestem najaktywniejszy więc piszę ten krótki raporcik, mimo że na pióra mało chodziłem z powodu braku czasu. Pokażę ciekawsze znaleziska od początku roku 2017, głównie jednak z lipca.

Na początek tradycyjnie myszaki. Udało mi się zebrać kilkanaście piór lotnych i pewnie reklamówkę okryw. Na zdjęciu zamieszczam kilka ciekawszych. Wiosną pozyskałem dwa martwe osobniki (jednego znalazłem sam na polach, o drugim przy drodze dał mi znać kolega) i z nich macie sterówki. Nawet dość ciekawie ubarwione.





Rzadko poświęcam uwagę krukowatym, ale w tym roku warto było się po nie schylić. Nie będę Was zamęczał fotkami kruków bo zebrałem z nich w lipcu prawie 50 dużych piór lotnych na polach, więc tylko dwie lotki dla zasady. Następnie dwie z kilku lotek czarnowrona, które zbierałem w Niemczech (wykazują cechy leucyzmu), no i na koniec pióra z oskubu leucystycznej wrony siwej. Ta już z Polski :D



Na temat sów nie ma co dużo pisać. To co na zdjęciu. Uszatki, puszczyk i okrywa urala.



No i na koniec mieszanka. Chyba najlepsze znalezisko z lipca-orlik krzykliwy. Dwa większe pióra i kilka okryw, baaardzo ubogo w tym roku w accipitery, bo powynosiły mi się z rewirów no i hit z lutego. W zimie tropiąc jelenie w śniegu po łydki znalazłem zawieszoną na krzaku okrywę a raczej okrywisko z ORŁA PRZEDNIEGO, :super: który zasila moją życiówkę o kolejny gatunek :)



Mam nadzieję że nie zanudzałem. Proszę pisać raporty i powodzenia w terenie.
Pozdrawiam. Hubert oki
  Temat: Nasze Zbiory
accipiter

Odpowiedzi: 287
Wyświetleń: 161707

PostForum: Nasze Zbiory   Wysłany: 2016-08-30, 16:35   Temat: Nasze Zbiory
A więc sierpień. Oj działo się w tym miesiącu. Postaram się przejrzyście podsumować nie owijając w bawełnę.

:arrow: Myszołowy: 5x szczątki ale do wzięcia tylko dwa komplety (jednego złapał puchacz). Poza tym na polach naczesana masa wypierzy wszelakich. Ponad 30 piór lotnych. Kilka piór może być nawet kurhannikiem bo jego też obserwowałem na tych łąkach ale wiadomo jak to jest z ich oznaczaniem. Na zdjęciach będzie kilka wybranych piór.
:arrow: Accipitery: w wielkopolsce trafiłem na rewir jastrzębia ale krzaki takie że nie dało się szukać. Tylko 2 lotki. Oprócz tego pojedyncze wypierza z juvków w śródpolnych zagajnikach. Z kroguli pojedyncze wypierza i ciekawe odkrycie. Rewir juv samiczki pewnie z 1 lęgiem w Tatrach na wysokości ok 1450 m.n.p.m. jest to tym samym prawdopodobnie najwyżej położony rewir w Polsce (w książce "Ptaki Tatr i Podtatrza z tego roku podają najwyższe gniazdo na ok 1250m). Zdziwiło mnie zero ciekawych oskubów tym bardziej że samica poluje aż w piętrze turniowym. Wziąłem tylko kilka piór strzyżyka. Mam nadzieję że za rok złapie jakiegoś płochacza halnego.
:arrow: Sowy: lotka puszczyka. kilka piór uszatki i coś konkretniejszego: lotka włochatki z Tatr i okrywka puchacza przy szczątkach myszaka.
:arrow: Pozostałe: Tutaj super gatunki i wiele z nich podbija moją życiówkę: kilka wypierzy orlika z łąk, p lotka i 2 okrywy bielika, szczątki bociana czarnego (komplet), oskub siniaka i samca pustułki, lotka samicy stawara, lotka jarząbka. Obficie pierzyły kruki (kilka piór lotnych) plus szczątki z jednego. Dodatkowo 2 sterówki muchołówki żałobnej.
Zdecydowanie najlepszy miesiąc w moim życiu. Do życiówki puchacz, bocian czarny, orlik krzykliwy, siniak, strzyżyk, muchołówka żałobna











Myszak złapany przez puchacza


szczątki nigry


  Temat: Nasze Zbiory
accipiter

Odpowiedzi: 287
Wyświetleń: 161707

PostForum: Nasze Zbiory   Wysłany: 2016-08-02, 22:48   Temat: Nasze Zbiory
Kurde żadnego drapola przez taki czas? Dziś nad Siemianówką gadożer latał. Tosz to wystarczy w jakiś zagajnik wejść i już coś leży.
  Temat: Nasze Zbiory
accipiter

Odpowiedzi: 287
Wyświetleń: 161707

PostForum: Nasze Zbiory   Wysłany: 2016-08-02, 17:43   Temat: Nasze Zbiory
A więc lipiec. Miesiąc względny, bez żadnych piórowych ekscesów. Miałem naprawdę mało czasu na chodzenie. Zacznę od krogulca. "Moje" ptaki z rewiru znalezionego w tamtym roku pierzą dużo słabiej niż rok temu. Teren jest ciężki do chodzenia więc zapewne sporo piór przepadło i nic na to nie poradzę. Znalazłem też drugi rewir ale tam również bez cudów. To samo z oskubami. Nic wartego zabrania. W rewirze gentilisa dwa palce samicy i trochę jej mniejszych piór. Runo leśne i podszyt w rewirze są strasznie bogate i na pewno masa piór poszła w jodłowe podrosty... Również poza rewirem znalazłem kilka wypierzy z jastrzębia. Następnie coś z uszatki, myszak (też słabizna), lotka pustułki i sterówka jarząbka (chyba najciekawsze znalezisko). Ogólnie stwierdzam że mam bardzo dobre tereny z fajnymi gatunkami (Tatry i podhalańskie lasy i laski śródpolne) ale wszystko jest tak zakrzaczone że jedyny sposób to chodzenie i szukanie "czystszych" powierzchni gdzie po prostu łatwiej coś wypatrzeć.

po lewej rewir z tamtego roku, luźna lotka spoza rewirów i nowy, znaleziony w tym roku




  Temat: Pióra do identyfikacji
accipiter

Odpowiedzi: 1022
Wyświetleń: 282259

PostForum: Pióra do identyfikacji   Wysłany: 2016-07-12, 23:18   Temat: Pióra do identyfikacji
Tak pierwszorzędówka pustułki
  Temat: Nasze Zbiory
accipiter

Odpowiedzi: 287
Wyświetleń: 161707

PostForum: Nasze Zbiory   Wysłany: 2016-07-10, 17:19   Temat: Nasze Zbiory
Dawno nic nie pisałem więc sporządzam na szybko raport z maja i czerwca. Dużo nie nazbierałem ale wpadło kilka ciekawych znalezisk. Na początek wymienię 3 sterówki z urala które leżały w błocie praktycznie obok wejścia do internatu w którym mieszkam. Skąd się tam wzięły? Nie mam pojęcia. W Bieszczadach znalazłem oskub jarząbka z wybrakowanymi lotkami ale za to sterówki w sumie wszystkie (brakuje chyba jednej). Wypierzoną sterówkę tego ptaka znalazłem też w Tatrach. Z myszaka 3 lotki i kilka mniejszych piór przy patrochach zapewne dzika w lesie. Nad stawami w Lesku pióro samicy stawara i 2 zleżałe lotki młodego bielika. Wyjazd na północ podkarpacia zaowocował starym oskubem wilgi oraz palcem juv bielika i dwoma jego okrywami. Niedaleko domu znalazłem rewir jastrzębia i w nim kilka wypierzy samicy. Jego ofiary to same kwiczoły i szpaki. Nie skubie nic ciekawego. Sąsiad gentilisa krogulec też coś rzucił i też poluje tylko na drozdy. Dodatkowo pojedyncze wypierza puszczyka i gentilisa. Z sów wymienię jeszcze oskub juv puszczyka i masę wypierzonych piór uszatki w młodniku śródpolnym. To by było na tyle. Zobaczymy co przyniosą wakacje i pierzenia. Pozdrawiam.







  Temat: Naprawianie piór
accipiter

Odpowiedzi: 2
Wyświetleń: 4327

PostForum: Przechowywanie oraz metody pielęgnacji naszych piór   Wysłany: 2016-04-18, 13:32   Temat: Naprawianie piór
Umyć ciepłą wodą plus ewentualnie mydło. Osuszyć wstępnie papierem. Rozczesać palcami i suszarka na niskich obrotach. Jeszcze raz czesanie i suszarka i na koniec para. To moja metoda na pióra w naprawdę ciężkim stanie.
  Temat: Puchacz (Bubo bubo)
accipiter

Odpowiedzi: 5
Wyświetleń: 6124

PostForum: Atlas piór   Wysłany: 2016-01-04, 13:34   Temat: Puchacz (Bubo bubo)
Otrzymałem pozostałe pióra z wyżej wymienionego zgryzu. Nie ma kompletu ale każde pióra z takiego gatunku cieszy, mimo że nie było znalezione samodzielnie. S lotki dałem z drugiego skrzydła bo było ich więcej i w lepszym stanie, ale trochę pomieszałem kolejność. Wybaczcie.

p-lotki


s-lotki


mniejsze i sterówka
  Temat: Krogulec (Accipiter nisus)
accipiter

Odpowiedzi: 12
Wyświetleń: 9688

PostForum: Atlas piór   Wysłany: 2016-01-04, 13:28   Temat: Krogulec (Accipiter nisus)
Urobek z rewiru w sezonie 2015. Co ciekawe dwa ostatnie pióra (lotka i sterówka) pochodzą od młodej samicy. Po rozmowie z Dawidem, dzięki jego wiedzy wysnuliśmy wnioski że to prawdopodobnie samiczka z zeszłorocznego lęgu, którą matka toleruje jeszcze w rewirze. Pióra po znalezieniu były w różnym stopniu zniszczenia (jedno było wypierzone zdecydowanie wcześniej i zalegało dłużej) co pozwala stwierdzić, że juvek przebywał w rewirze nie jednorazowo a przez jakiś dany okres czasu.



  Temat: Kruk (Corvus corax)
accipiter

Odpowiedzi: 3
Wyświetleń: 6694

PostForum: Atlas piór   Wysłany: 2016-01-04, 13:21   Temat: Kruk (Corvus corax)
Mój zbiorek z kruka. Wszystkie pióra pochodzą z Tatr i Podtatrza.

 
Strona 1 z 4
Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

Darmowe forum phpBB by Przemo |
Strona wygenerowana w 0,04 sekundy. Zapytań do SQL: 16